تبلیغات
گروه شیمی منطقه ۱۱ تهران - سرگرمی های شیمی

اخبار و اطلاعات و تاز ه هااز گروه شیمی منطقه ۱۱ تهران

سرگرمی های شیمی

تاریخ:دوشنبه 2 آبان 1390-08:55 ب.ظ

شعله آتش در کف دست


ده ها چشم متعجب و شگفت زده به صحنه دوخته شده اند. شعله های سوزان آتش بر روی انگشتان دست هنرمند جابه جا می شوند. چنین بنظر می رسد که آتش خصلت سوزانندگی خود را فراموش کرده است.یک موسیقی مهیج و هماهنگ با وردهای هنرمند،تنها صدایی است که به گوش می رسد... "

 این قسمتی از یک نمایش شعبده بازی بود. در طی اعمال شعبده بازی ، هنرمند دست به کارهایی می زند که در نظر بینندگان عجیب و غیر عادی می نماید. باید توجه داشت که عملیات شعبده بازی از محدوده توانایی ما خارج نیستند . هر کسی با کمی تمرین و ابتکار می تواند شعبده باز خوبی باشد. این کار به دو بخش تقسیم می شود:

1-     هنرمند با حرکات سریع و فرز دستهای خود ، کاری را انجام می دهد و تماشاگران در اثر سرعت کار و خطای چشم متعجب می شوند، مثل انتقال توپ از یک دست به دست دیگر. روشن است که در این شعبده بازیها تنها عامل موفقیت هنرمند ، تمرین زیاد است تا بتواند در کمترین زمان شعبده بازی را انجام دهد.

2-     کارهایی که بر پایه اصول علمی می باشد . این شعبده بازیها بر پایه قوانین شیمی ، فیزیک یا زیست شناسی طرح ریزی شده اند.

برنامه های دسته دوم مهیج تر از دسته اول هستند. معمولا شعبده باریهایی که بر پایه علم شیمی باشند جالبتر از بقیه هستند. با استفاده از مواد شیمیایی با خصوصیات شبیه به هم از نظر ظاهری ، مواد شیمیایی با خصوصیات منحصر به فرد و واکنشهای شیمیایی که بیشتر واکنشهای اکسایش و کاهش است می توان کارهای جالبی انجام داد.

 شما نیز می توانید با استفاده از مواد شیمیایی ساده و اندکی تمرین ، شعبده باز خوبی برای دوستان خود باشید.

 بازی با آتش

 یکی از مهیج ترین کارهای شعبده بازی است در این بازی، هنرمند انگشتان دست خود را به شعله یک مشعل نزدیک می کند و در مقابل چشمان حیرتزده تماشاگران شعله های آتش از دستهای او زبانه می کشد. شعبده باز هم با خواندن ورد و ادا و اطوار وانمود می کند که با مشقت ، آتش سوزان را تحمل می کند. او برای جالبتر کردن نمایش ، آتش را از یک دست به دست دیگرش انتقال می دهد و ...

 دمای یک شعله معمولی حدود 700- 800 درجه سانتیگراد است این دمای بالا برای کباب کردن هر چیزی کافی است، ولی در حقیقت آنچه تماشاگران مشاهده می کنند یک شعله حقیقی نیست!  شعله روی دست شعبده باز یک شعله کاذب است که حداکثر دمای آن چند سانتیگراد است و هیچ ناراحتی برای هنرمند به دنبال ندارد . شخص شعبده باز قبل از اجرای عملیات آتشبازی   دستهای خود را به یک ماده شیمیایی به نام کربن سولفید آغشته می کند. این ماده دارای انرژی فعال سازی کمی است و در مقابل کمترین میزان حرارت با اکسیژن هوا ترکیب می شود و در ضمن اکسایش یک شعله کاذب به وجود می آورد ، این همان شعله های روی دست هنرمند است عملیات بازی با شعله های آتش تا زمانی که این ماده روی دستهای شعبده باز تمام نشده ادامه می یابد . وردهایی که شعبده باز می خواند فقط برای دور کردن حواس تماشاگران از واقعیت امر است.   


برچسب:شیمی و سرگرمی،شعله آتش در کف دست,بازی با آتش,شیمی و سرگرمی,

موضوعات:
شیمی و سرگرمی,
منبع:
بازی با آتش
 
لینک های مرتبط:
بازی با آتش

ساختن موشك با استفاده از هیدروژن پری اكسید و نقره .

آیاآرد (آرد گندم) میتواند منفجر شود؟

علت جرقه زنی در سنگ چخماخ چیست؟

اطلاعات جالبی در مورد جیوه

آیا میدانیددر باره ی شیمی

توضیحات تكمیلی را در ادامه مطلب مطالعه نمایید.

 

مطالب جالب شیمی

       ساختن موشك با استفاده از هیدروژن پری اكسید و نقره

برای این كار هیدروژن پری اكسید باید غلیظ شده باشد.(در حدود 90 درصد ) هیدروژن پری اكسید كه در دارو خانه ها میفروشند غلظلتش درحدود 3 در صد است.فرمول شیمیایی هیدروژن پری اكسید H2O2 است.وقتی با نقره واكنش برقرار میكند نقره نقش كاتالیزور را بازی میكند.این واكنش اتم اضافه اكسیژن را ازاد كرده  اب و گرمای زیادی تولید میكند.گرما اب را به بخار تبدیل كرده كه این بخار میتواند با سرعت بالا از نازل موشك خارج كند.
برای ساخت موشك میتوانید از بطری نوشابه های خانواده خالی استفاده كنید به این صورت كه در نوشابه را سوراخ كوچکی بكنید(نقش نازل موشك) و مواد را در ان ریخته و در آن را ببندید واكنش انجام شده و بخار با سرعت از سوراخ به بیرون زده و اگر بطری نوشابه را بروی زمین بخوابانید این موشك حركت خواهد كرد

آیا آرد (آرد گندم) میتواند منفجر شود؟

همه میدانیم كه بیشتر گندم سفید از نشاسته درست شده است . و میدانیم كه نشاسته از كربوهیدرات ساخته شده است یعنی از به هم پیوستن زنجیره ی مولكولهای شكر  . هر كسی كه  تا بحال مارشمالو (نوعی شیرینی خمیرمانند )را اتش زده باشد میداند كه شكر براحتی میسوزد , پس ارد هم میتواند.آرد و خیلی از كربوهیدراتهای دیگر میتواند اتش بگیرند وقتی انها در هوا بحالت گرد و غبار وجود دارد .فقط کافیه در هر متر مكعب 50 گرم یا بیشتر آرد بصورت گرد در هوا وجود داشته باشد و مشتعل شود. ذره های آرد انقدر كوچك هستند كه فورا میسوزند. وقتی یك ذره بسوزد بقیه ذره های نزدیكش را هم روشن میكند و انوقت شعله بوجود امده تمام ابر ارد را شعله ور كرده و منفجر میشود. تقریبا هر كربو هیدرات بصورت گرد و غبار  وقتی مشتعل شود منفجر خواهد شد .در خیلی از انبارهای آرد به همین صورت با یك جرقه یا یك منبع گرما باعت انفجار و اتش سوزی میشود.


علت جرقه زنی در سنگ چخماخ چیست؟

سنگ چخماخ با نام flint معروف می باشد، تیره رنگ می باشد و در شاخه کوارتزها قرار می گیرد Flint نوع کوارتز آلفا می باشد که تا دمای 573 درجه سانتیگراد پایداری دارد و به صورت گرهکهایی در گچ و سنگ آهک یافت می شود .از سنگهای حاوی سیلیس SiO2 كه عموماً منشاء رسوبی دارند می باشد. ‌این سنگها یك پارچه بوده كه به علت نقص ساختمانی در برخورد با یكدیگر جرقه زده و O-3 آزاد می نماید این سنگ بانام سنگ آتشزنه معروف می‌باشد .

اطلاعات جالبی در مورد جیوه:

 بیشترین معادن جیوه دنیا در اسپانیا و ایتالیاست و مهمترین سنگ معدن آن سینابار یا سولفور جیوه است با گوگرد و هالوژنها تركیب می شود اما با اسیدها به جز اسیدنیتریك بی اثر است جیوه و تركیبات آن توسط پوست و بلعیدن و تنفس جذب بدن می شود ماكسیمم مقدار مجاز بخار جیوه در هوای محیط كار 1.0 میلی گرم در متر مكعب و ماكسیمم مقدار جیوه مجاز موجود در ادرار 3.0 میلی گرم در لیتر است كلیه ها نقش مهمی در دفع جیوه از راه ادراری دارند ضمن اینكه بیشترین تجمع جیوه در اعضای بدن نیز در كلیه هاست .

آیا میدانید:

 -
آیا میدانستید اکسید کروم در ساخت نوار کاست و فیلم ویدئو استفاده می شود ؟

 -
آیا میدانستید  لیتیم در جامد کردن روغن های صنعتی کاربرد دارد ؟

 - آیا میدانستید رادیم گرانترین فلز است ؟

 - آیا میدانستید گالیم در دمای 30 درجه  مایع می شود ؟

 وبلاگ :شیمی دبیرستان

 
طبقه بندی: آموزش شیمی، 
ارسال توسط ص ـ رجایی (کارشناس ارشد شیمی معدنی)داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
What do you do for Achilles tendonitis?
دوشنبه 30 مرداد 1396 01:23 ب.ظ
I've been surfing online more than three hours today,
yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.

Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did,
the web will be much more useful than ever before.
http://cristalstambach.blog.fc2.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 02:57 ب.ظ
Heya i'm for the primary time here. I came across this
board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot.

I'm hoping to give something again and help others
like you helped me.
haileyhenter.wordpress.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:08 ق.ظ
magnificent submit, very informative. I'm wondering why the opposite experts of this sector do
not understand this. You must proceed your writing. I'm confident, you have a great readers' base already!
carlenamccrossin.weebly.com
جمعه 13 مرداد 1396 06:48 ق.ظ
Woah! I'm really digging the template/theme of this site.

It's simple, yet effective. A lot of times it's tough
to get that "perfect balance" between usability and visual appeal.
I must say you have done a fantastic job with this.
In addition, the blog loads very quick for me on Safari.
Exceptional Blog!
pishgamanpaint.mihanblog.com
یکشنبه 11 تیر 1396 08:21 ق.ظ
I know this web site provides quality depending posts and
extra stuff, is there any other web site which gives these things in quality?
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:33 ق.ظ
Very good info. Lucky me I came across your site by accident (stumbleupon).
I have bookmarked it for later!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo